Kolejny Festiwal Psalmów Dawidowych, zostanie oficjalnie otwarty koncertem w Rzeszowie w dniu 23 marca 2020 r. o godzinie 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej.
Tegoroczny koncert w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie organizowany jest w ramach uczczenia obchodów III Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Zostanie on wykonany przez artystów światowej sławy. Wśród kantorów żydowskich wystąpią: Israel Rand, Yoni Rose, Olivitsky Cohen Netanel, którzy wykonają repertuar przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrygenturą światowej sławy maestro Rotner Yakov. W części drugiej wystąpi Piotr Rubik z solistami Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Agnieszka Przekupień, Michał Gasz, Grzegorz Wilk, Michał Bogdanowicz, Krzysztof Kwiatkowski narrator oraz Chór Akademicki z Wrocławia pod kierownictwem Alana Urbankai Chórem, również przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.
Głównym celem Festiwalu Psalmów Dawidowych, jest przede wszystkim ukazanie dumy z Polaków, którzy nie zawahali się zaryzykować własne życie, by chronić życie innych, czego niekwestionowanym przykładem jest złożone świadectwo Rodziny Ulmów z Markowej. Jej heroizm, jak również heroizm wielu naszych Rodaków zdecydowanie zasługuje na należyty szacunek, odpowiednie udokumentowanie, właściwą ochronę i zadbanie o to, aby nie tylko nie pokrył się zapomnieniem, ale został przekazany następnym pokoleniom, które wychowane w duchu patriotyzmu narodowego będą przekazywać pamięć o historii naszego narodu i przykład braterskiej miłości wobec ludzi potrzebujących pomocy. Natomiast nowatorska idea Festiwalu Psalmów Dawidowych ma na celu tworzenie jedności, pokoju i wymiaru głębokiego zrozumienia między światem żydowskim a chrześcijańskim. Na płaszczyźnie psalmów biblijnych, które stanowią fundament modlitwy żydowskiej i chrześcijańskiej, dąży się do przedstawienia i przekazania tego wymiary wrażliwości, która pozwala Żydom dziękować Bogu za ocalenie życia, a Polakom za dar odwagi w ratowaniu tego życia.
Koncepcja koncertu oparta jest na złożeniu hołdu Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Jest to wysokiej rangi wydarzenie kulturalne z udziałem wybitnych artystów z Polski i zagranicy, czego dowodem był bogaty repertuar z ostatnich czterech edycji Festiwalu. Dzięki tej inicjatywie scena Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie gościła już żydowskich kantorów o światowej sławie: Josepha Malovanego czy Yaakova Lemmera wraz z wirtuozem fortepianu Menachem Bristowskim. Wystąpił również Stanisław Soyka i Adam Strug z Zespołem Monodia Polska. Koncerty były również organizowane w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Synagodze Łańcuckiej, na stadionie sportowym w Kolbuszowej, który w 2017 r. podczas koncertu Piotra Rubika zgromadził blisko 7000 bezpośrednich odbiorców.
Festiwal wpisał się już w podkarpackie wydarzenia kulturalne, choć wybrzmiał również wśród odbiorców w całej Polsce i po za jej granicami. W 2019 r. odbył się koncert w Teatrze Narodowym w Jerozolimie, gromadząc przeszło 550 odbiorców, głównie pochodzenia żydowskiego.
W 2020 roku planujemy kontynuację Festiwalu w Rzymie, Nowym Jorku i ponownie w Izraelu.
Patronat Honorowy
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy