Już niebawem Festiwal Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych” w Jerozolimie

Kolejny Festiwal Psalmów Dawidowych zadedykowany Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, zostanie oficjalnie otwarty koncertem w Jerozolimie w dniu 16 października 2019 r. o godzinie 20.00 w Teatrze w Jerozolimie.

Koncert zorganizowany przy uczestnictwie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z IV Zjazdem polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Na scenie teatru wystąpią kantorzy żydowscy: Chaim Setren, Shlomo Seltzki, Israel Rand oraz Orkiestra Izraelska pod dyrygenturą maestro Elii Jaffe. W części polskiej koncertu wystąpi Piotr Rubik z Zespołem.

W formie koncertu zostanie upamiętniona heroiczna postawa Polaków, którzy nie zawahali się bronić ludzkiego życia podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. 

Głównym celem Festiwalu jest organizacja wydarzeń kulturalnych upamiętniających Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Myślą przewodnią jest historia Rodziny Ulmów, która w 1944 r. została rozstrzelana przez niemieckich żandarmów. Józef Ulma, jego żona Wiktoria oraz ich dzieci: Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia oraz Dziecko Nienarodzone, ukrywali ośmiu Żydów i zginęli wraz z nimi. Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 r. zostali odznaczeni pośmiertnie tytułem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Do tej pory Festiwal został zrealizowany w formie trzech edycji na Podkarpaciu, m.in. w Filharmonii Podkarpackiej i na Rynku w Rzeszowie, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, w kościele parafialnym w Markowej, w Synagodze w Łańcucie i w Kolbuszowej.  Już niebawem kolejny Festiwal Psalmów Dawidowych zostanie zorganizowany w Nowym Jorku.

Celem Festiwalu jest pobudzanie zainteresowania kulturą i sztuką oraz promocja istotnych ogólnoludzkich wartości takich jak: dobro, piękno, prawda, patriotyzm, solidarność społeczna, pojednanie między ludźmi i narodami: polskim i żydowskim. Jest to istotny cel Festiwalu, aby poprzez muzykę jednoczyć i szukać wspólnych płaszczyzn porozumienia. Dodatkowo podejmowana tematyka Psalmów Dawidowych ze Starego Testamentu jest wspaniałą okazją do szukania wspólnych wartości, przemyśleń, wyciągania wniosków z przeszłości dla przyszłości między dwoma narodami: polskim i żydowskim. Odpowiednio dobrani artyści o wysokim profesjonalizmie, pomogą w budowaniu jedności międzyludzkiej, opierając się na promocji własnej kultury obyczajowej, poglądów i tradycji. Dzięki temu edukacja kulturalna wpłynie na odbiorców poprzez upamiętnienie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i wysłuchanie na wysokim poziomie muzyki poprzez bezpłatny dostęp na wydarzenia kulturalne.

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

Dziękujemy za wsparcie oficjalnemu przewoźnikowi Polskim Linio Lotniczych LOT S.A.

Partnerzy wydarzenia