Konkurs fotograficzny śladami Józefa Ulmy

Długie spacery po Markowej. W dłoniach aparat. Samodzielnie złożony. Długo konstruowany. W głowie przewija się myśl zatrzymania wyjątkowych chwil mieszkańców niewielkiej wsi. W obiektywie mógł znaleźć się każdy. Zaharowany rolnik. Boso biegające po trawie dzieci. Mężczyźni piłujący drewno. Wiktoria przygotowująca obiad dla rodziny. Na poszarzałych zdjęciach zachowały się skrzypiące od mrozu domy. Przynoszące wyczekiwane plony pola. Ule, w których pojawia się coraz więcej pszczół. Fotografia. Jedna z największych pasji Józefa Ulmy. Gospodarza. Społecznika. Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Autora niezwykłych na tamte czasy zdjęć.

To tylko niewielki fragment historii, którą Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR chce opowiedzieć światu. Jej dalszą część poznać można biorąc udział w konkursie fotograficznym śladami Józefa Ulmy. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, których pasją jest fotografia. Warsztaty fotograficzne połączone z jesiennym plenerem poprowadzą doświadczeni i cenieni w Polsce oraz za granicą specjaliści fotografii:

Marta Rybicka

Fotograf dokumentalny. Podwójna laureatka GRAND PRESS PHOTO 2019, finalistka GPP 2017. Swoją karierę rozpoczęła dokumentując skutki trzęsienia ziemi na Haiti oraz powodzi w Polsce. Fotografowała życie i warunki pracy w Indiach i Sudanie.

Michał Drozd

Rzeszowski artysta fotografik oraz autor ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych, zdobył m.in. Złoty Medal i tytuł Mistrza Polski Fotografii Studyjnej (Warszawa 2000) oraz Grand Prix Biennale Plakatu Fotograficznego (2006).

Tadeusz Poźniak

Fotograf magazynu VIP Biznes & Styl. Laureat Międzynarodowego konkursu „Jan Paweł II – pamięć i obecność”. Zdobywca Srebrnego Medalu Fotoklubu RP za twórczość artystyczną w fotografii.

Jakub Szymczuk

Oficjalny fotograf prezydenta RP Andrzeja Dudy, laureat Grand Press Photo oraz nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Miejscem, w którym zakwalifikowani do konkursu uczniowie poznają nie tylko przejmującą i wyjątkową postać Józefa, autora przedwojennych fotografii, ale poszerzą także swoją wiedzę z zakresu fotografii, wykorzystując współczesne metody wykonywania zdjęć, będzie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Więcej szczegółów znajduje się w regulaminie konkursu. Dodatkowe pytania kierować można na adres e-mail Organizatora: soar.fundacja@gmail.com.