Obchody Narodowego Dnia Polaków Ratujących Żydów 2019

24 marca 2019 odbył się już po raz drugi Narodowy Dzień Polaków Ratujących Żydów. To święto państwowe mobilizujące wszelkie środowiska, którym zależy na uczczeniu i uhonorowaniu pamięci polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W uroczystościach w Markowej wzięła udział również Fundacja SOAR, która została zaproszona do pokazania wystawy poświęconej Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej, ukazująca w sposób szczególny Rodzinę Ulmów.

Wystawa została ukazana w kościele parafialnym im. św. Doroty w Markowej. Podczas uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i abpa Adama Szala, zostało wyświetlone przemówienie Ojca Świętego Franciszka, które zostało zarejestrowane w dniu 28 listopada 2018 r. podczas audiencji generalnej w Auli Pawła IV, odnosząc się do inauguracji otwarcia tej wystawy na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum.

Ta ekspozycja została po raz pierwszy pokazana w Polsce. Tablice w języku polsko-angielskim zostały wydrukowane dzięki wsparciu Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.