Konkurs fotograficzny – III plener fotograficzny „Śladami Józefa Ulmy” zainicjowany został z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych z całej Polski, których pasją jest fotografia. Inicjatywa miała na celu upowszechnienie niezwykłej działalności Józefa Ulmy, który jako fotograf amator samodzielnie złożył aparat i dokumentował życie nie tylko swojej rodziny, ale także całej społeczności Markowej.
Rozpoczęcie konkursu miało miejsce 13 września 2024 r. Uczestnicy przesyłali fotografie konkursowe, które były oceniane przez jury konkursu. W kolejnym etapie jakim był plener fotograficzny połączony z warsztatami teoretycznymi, który odbył się w Markowej, wzięło udział 16 uczestników wyłonionych przez zaangażowanych przez Fundację specjalistów fotografii: Michała Drozda, Tadeusza Poźniaka oraz Jakuba Szymczuka. Udział młodzieży w plenerze fotograficznym był dla uczestników doskonałą okazją do zapoznania się z życiem i działalnością Józefa Ulmy, który może być autorytetem dla młodego pokolenia w wielu dziedzinach życia. Postać ta jest bowiem uosobieniem tradycyjnych, zanikających współcześnie wartości: dobra, miłości, braterstwa, miłosierdzia, pokoju i solidarności. Uczestnicy naszego zadania mieli możliwość w sposób innowacyjny i atrakcyjny zapoznać się z historią Józefa Ulmy i jego rodziny.
Po zakończonych warsztatach i plenerze uczestnicy zobowiązani byli do samodzielnego wykonania czterech twórczych fotografii, w czterech kategoriach zdjęciowych:
a) fotografii osób – portret – zdjęcia osób bliskich (rodzina) znajomych i tych którzy zasługują na waszą uwagę. ( portret to nie tylko popiersie i blisko twarz, portret to także charakterystyczna sylwetka etc.,
b) fotografii rodziny – rodzinne spotkania, święta i codzienne wspólne czynności,
c) fotografii pleneru – nasze najbliższe środowisko wokół domu, naszej miejscowości, pejzaż, łąka, ulice, architektura,
d) fotografii ukazującej wyjątkowość chwili – emocje osób, wzruszające sytuacje i wyjątkowe zdarzenia i zjawiska natury.
Przesyłanie prac konkursowych było możliwe do dnia 31 października 2024 r..
Spośród nadesłanych fotografii jury konkursu wyłoniło 13 laureatów -nagrodzeni zostali: Zuzanna Demska (Portret chłopca), Gabriela Sowa („Portret Człowieczeństwa”), Marek Michajłyszyn (portret dziewczyny w skansenie), Małgorzata Uchman („Liście”), Szymon Półćwiartek („Bracia”), Michał Jaracz („Miłość”), Maciej Matuszek („Tajemniczy tunel”), Oliwia Winiarska („Dyniowy Zachód Słońca”), Szymon Półćwiartek („Sam na sam z naturą”), Michał Jaracz („Przyjaciel”), Maria Balawender („Pożegnanie”), Szymon Półćwiartek („Na podwórku u babci”)
Jury oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR ufundowała dodatkowo nagrodę specjalną dla jednego uczestnika, który wykazał się największą wiedzą i talentem w dziedzinie fotografii, a został Nim Pan Szymon Półćwiartek z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki Mickiewicza w Leżajsku.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy,
Dnia 15 listopada 2024 r. o godzinie 11:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie miało miejsce oficjalne wręczenie nagród dla laureatów ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Śladami Józefa Ulmy”.
Serdeczne podziękowania dla Partnerów wydarzenia jakimi byli:
Skansen Zagroda w Markowej, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział Rzeszów, Parafia pw. św. Doroty w Markowej, Starosta Łańcucki oraz Powiat Łańcucki.
Współorganizatorem konkursu była Gmina Markowa.
Projekt został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego.