Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów

17 grudnia 2022 roku. Ta data na długo pozostanie w pamięci Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. To właśnie w ten dzień świat obiegła informacja z Watykanu.
Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów z Markowej. ?
Dla Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która od początku swojej działalności upamiętnia jej bohaterstwo i odwagę, a także inspiruje się jej chrześcijańską postawą, jest to niezwykle ważna wiadomość, oznaczająca, że droga do beatyfikacji Rodziny Ulmów jest otwarta.??
Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom o nieznanych imionach (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. Józef i ukrywający się u niego mężczyźni zajmowali się garbowaniem skór.
O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 marca 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży).
Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.