Relacja z koncertu w Rzymie / Relazione dopo il concerto a Roma

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” – „Psalmy Pokoju i Pojednania”, który miał miejsce w Teatrze Brancaccio w Rzymie w dniu 14 grudnia 2021 r.w Rzymie:

Program koncertu składał się z dwóch części: żydowskiej i polskiej. W pierwszej części wystąpili światowej sławy kantorzy żydowscy: Szulem Lemmer i Yaakov Lemmer przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menachem Bristowskiego. W drugiej części został wykonany repertuar „Psalmy Pokoju i Pojednania”, które zostały skomponowane przez Michała Lorenza, Michała Jurkiewicza, Piotra Rubika, Golec uOrkiestra i Dariusza Malejonka, przy udziale solistów: Golec uOrkiestra (Edyta i Łukasz Golec, Paweł Golec, Jarosław Zawada), Andrzej Lampert, Kuba Badach, Grzegorz Wilk, Dariusz Malejonek, Dominika Zamara, Barbara Gąsienica-Giewont, Stanisław Plewniak. Następnie na scenie pod batutą Nikoli Kołodziejczyka wystąpili: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej (40 osób), Agata Galik – harfistka, Zespół Band: Tomasz Mądzielewski, Paweł Puszczało, Tomasz Bielecki, Łukasz Belcyr, Kamil Barański, Szymon Kamykowski, Mateusz Pliniewicz oraz Chór Sienna Gospel z Warszawy (25 osób). Wspaniały występ miała również skrzypaczka Magdalena Kołcz – Wrzesień.

Projekt został objęty honorowym patronatem Przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Kultury kard. Gianfranco Ravasiego oraz Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Przed rozpoczęciem koncertu został odczytany list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przez Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino Annę Marię Anders. Następnie w imieniu kardynała Ravasiego wypowiedział się ks. prał. Tomasz Trafny – Sekretarz Generalny Papieskiej Rady do spraw Kultury. Kolejne przemówienie zaprezentował Ambasador Izraela we Włoszech Dror Eydar. Całość wydarzenia została poprowadzona przez polską dziennikarkę Magdalenę Wolińską-Riedi i Claudio Marchisio – byłego piłkarza zespołu Juventus.

Nasze wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez pomocy i wsparcia. Bardzo dziękujemy naszym sponsorom, a są to: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasciata della Repubblica di Polonia a Roma, Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowy Instytut Wolności, Podkarpackie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Filharmonia Podkarpacka, PKN ORLEN, Fundacja LOTTO, Fundacja State of Poland, Fundacja KGHM.