We Włoszech wspominano męczeństwo Rodziny Ulmów

1 listopada 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w celu upamiętnienia ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy.

Na datę obchodów wyznaczono 27 stycznia, tzn. dzień wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. Dzień Pamięci od 2006 r. zaczął być obchodzony na całym świecie, również we Włoszech. Obchody tegorocznego Dnia były we Włoszech szczególne podniosłe – uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na szczeblu ogólnopaństwowym oraz miejskim, również w szkołach. Warto zasygnalizować godną pochwały inicjatywę Grupy Modlitewnej Montepaolo i władz miasta Forlì w północnym regionie Włoch, Emila-Romania, które w ramach obchodów postanowiły upamiętnić nie tylko żydowskie ofiary czasów II wojny światowej, ale również Polaków ratujących Żydów, na przykładzie rodziny Ulmów. W historycznej przyklasztornej bazylice św. Merkuriusza w samym centrum miasta konferencję wygłosił ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym męczeńskiej rodziny Ulmów. Wykład Postulatora był zilustrowany unikalnymi zdjęciami wykonanymi przez samego Józefa Ulmę, zapalonego fotografa.

Gospodarzem spotkania był Enrico Casadio, przeor klasztoru św. Merkuriusza, a Kurię Forlì reprezentowali: ks. prał. Piero Fabbri, wikariusz generalny, oraz ks. prał. Dino Zatti, emerytowany wikariusz generalny. W konferencji uczestniczyli m.in. członkowie bardzo licznej i dynamicznie działającej Grupy Modlitewnej Montepaolo z jej charyzmatyczną założycielką i przewodniczącą Luisą Corazzą i Pier Luigim Consortim, Polacy mieszkający w Forlì i w okolicy oraz przedstawicielka urzędu miejskiego.

Włodzimierz Rędzioch

dziennikarz watykański