Zapraszamy na wydarzenie „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” w Kolbuszowej!

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR serdecznie zaprasza na wydarzenie „Opowiem Ci o Sprawiedliwych”, czyli pokaz filmu „Historia jednej zbrodni” – opowiadającego przejmującą historię Rodziny Ulmów z Markowej. Wydarzenie rozpocznie prelekcja, którą wygłosi dr Mateusz Szpytma – Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, badacz historii i zbrodni na Rodzinie Ulmów. Kolejnym punktem będzie pokaz filmu „Historia jednej zbrodni”. Wydarzenie zakończy spotkanie autorskie z reżyserem filmu Mariuszem Pilisem.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 3 marca 2024 r. w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej (budynek dawnej synagogi) przy ulicy Piekarskiej 17. Początek spotkania godz. 16.45. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, a współorganizatorem Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej.

Wydarzenie jest dopełnieniem uroczystego wprowadzenia relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów pod przewodnictwem J.E. ks. bp. Stanisława Jamrozka, biskupa pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00 w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

Wydarzenie nawiązywać będzie także do przypadającej w tym roku 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej, którzy narażając własne życie nieśli pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Za tą heroiczną postawę spotkała ich najsurowsza kara. Cała rodzina (Józef, Wiktoria i ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone) oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali brutalnie rozstrzelani przez Niemców 24 marca 1944 roku. Za postawę miłosierdzia i swoje męczeństwo decyzją Papieża Franciszka Ulmowie zostali włączeni w poczet błogosławionych. Beatyfikacja Rodziny Ulmów odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.