Colloquia Kolbuszoviensia

Colloquia kolbuszoviensia – 23 października 2023 r.

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR już po raz trzeci zorganizowała międzynarodową konferencję naukową „Colloquia Kolbuszoviensia. Christian and Jewish Conversations on Psalms”, która odbyła się 23 października 2023 roku o godzinie 17:00, w dawnej synagodze w Kolbuszowej. Celem konferencji jest tworzenie platformy wymiany teologicznej na temat psalmów między Chrześcijanami i Żydami. Tematem tegorocznej konferencji były „Psalmy przebaczenia”/„Psalms of Forgiveness”.

Program wydarzenia obejmował wystąpienia prelegentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Byli to:

Silvana Kandel Lamdan z Izraela – profesor nauk żydowskich z Latin American Rabbinical Seminar, Marshall T. Meyer, żydowskiego centrum religijnego, kulturalnego i akademickiego w Buenos Aires w Argentynie, którego głównym celem jest kształcenie i wyświęcanie rabinów z Ameryki Łacińskiej, którzy pomogą wzmocnić i utrzymać społeczności żydowskie w całym regionie.

Icchak Chaim Rapoport – szwedzki rabin, w latach 2006–2011 naczelny rabin Wrocławia i Śląska, prowadzący zajęcia poświęcone judaizmowi w Studium Kultury i Języków Żydowskich na Uniwersytecie Wrocławskim, posiadający doskonałe wykształcenie oraz znajomość języka polskiego, uczestnik różnego rodzaju prelekcji, konferencji i spotkań. Z wielką pasją i w sposób niezwykle ciekawy przybliża interlokutorom religię i zwyczaje żydowskie.

ks. dr hab. Mirosław Wróbel – polski duchowny katolicki, kanonik honorowy, członek rady kapłańskiej oraz Rady Konsultorów archidiecezji lubelskiej, profesor nauk teologicznych, tłumacz Biblii Aramejskiej, profesor zwyczajny w Instytucie Nauk Biblijnych na Katedrze Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,

Maria Miduch – teolog, doktor judaistyki i hermeneutyki biblijnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, wykładowca Starego Testamentu i języka hebrajskiego w jednym z krakowskich seminariów. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Autorka „Biografii Ducha Świętego” (WAM 2015).

Prelekcje zostały wygłoszone w językach polskim i angielskim, aby dotrzeć zarówno do lokalnych, jak i zagranicznych odbiorców.

Konferencję poprowadził ks. dr. hab. Adam Kubiś – prezbiter diecezji rzeszowskiej, profesor KUL pracujący w Katedrze Egzegezy Ewangelii i Pism Apostolskich. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Wśród zaproszonych gości byli obecni przedstawiciele placówek wspierających to wydarzenie: Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – Pan Waldemar Rataj, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej – Pan Paweł Michno, Proboszcz kolbuszowskiej Kolegiaty – ks. Lucjan Szumierz, Pomysłodawca projektu, Fundator Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR – Pan Bogdan Romaniuk.

Konferencja hybrydowa pozwoliła na udział uczestników zarówno w formie fizycznej (obecność na sali) jak i wirtualnej poprze uczestnictwo za pośrednictwem transmisji na żywo. Konferencja w całości została nagrana, a następnie przygotowana pod względem technicznym i umieszczona w serwisie społecznościowym YouTube.

Link do nagrania z wydarzenia:

Organizatorem wydarzenia była Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR.

Współorganizatorem było: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej.

Partnerzy wydarzenia to: Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela i Parafia pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.