Zaproszenie do udziału w II Plenerze fotograficznym „Śladami Józefa Ulmy”

Długie spacery po Markowej. W ręce aparat. Samodzielnie złożony. Długo konstruowany. W głowie przewija się myśl zatrzymania wyjątkowych chwil mieszkańców niewielkiej wsi. W obiektywie mógł znaleźć się każdy. Zaharowany rolnik. Boso biegające po trawie dzieci. Mężczyźni piłujący drewno. Wiktoria przygotowująca obiad dla rodziny. Na poszarzałych zdjęciach zachowały się skrzypiące od mrozu domy. Przynoszące wyczekiwane plony pola. Ule, w których pojawia się coraz więcej pszczół. Fotografia. Jedna
z największych pasji Józefa Ulmy. Gospodarza. Społecznika. Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Autora niezwykłych na tamte czasy zdjęć…

To tylko niewielki fragment historii, którą Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR chce opowiedzieć światu. Jej dalszą część poznać można biorąc udział w Konkursie fotograficznym śladami Józefa Ulmy.

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zaprasza na II edycję konkursu fotograficznego „Śladami Józefa Ulmy”. Celem naszego konkursu jest połączenie przekazywania trudnej wiedzy historycznej z praktyczną możliwością rozwoju pasji fotograficznej uczestników. Chcemy zachęcić młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz poszerzania swoich horyzontów.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, których pasją jest fotografia. Warsztaty fotograficzne połączone z jesiennym plenerem poprowadzą doświadczeni i cenieni w Polsce oraz zagranicą specjaliści fotografii: Magdalena Grela, Michał Drozd, Tadeusz Poźniak oraz Jakub Szymczuk. Miejscem, w którym zakwalifikowani do konkursu uczniowie poznają nie tylko przejmującą i wyjątkową postać Józefa, autora przedwojennych fotografii, ale poszerzą także swoją wiedzę z zakresu fotografii, wykorzystując współczesne metody wykonywania zdjęć będzie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów oraz Skansen Zagroda – Muzeum Wsi Markowa. Wystawa fotografii laureatów konkursu będzie prezentowana w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Ramy czasowe konkursu w uproszczeniu:

– Rozpoczęcie konkursu

4 września 2023 r. – ogłoszenie konkursu w placówkach edukacyjnych

Do 24 września 2023 r. – przysłanie przez uczestników zdjęć z portfolio

Do 29 września 2023 r. – wyłonienie 20 uczestników konkursu przez Jury

2 października 2023 r. – oficjalne ogłoszenie uczestników zakwalifikowanych do konkursu

13 października 2023 r. – warsztaty fotograficzne oraz plener w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej/ Skansen Zagroda – Muzeum Wsi Markowa

do 27 października 2023 r. – czas dla uczestników na wysłanie zdjęć samodzielnie zrobionych po warsztatach

do 3 listopada 2023 r. – wyłonienie przez Jury zwycięzców konkursu

9 listopada 2023 r. – oficjalne wręczenie nagród laureatom konkursu w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Więcej szczegółów znajduje się w Regulaminie stanowiącego załącznik wiadomości.

Dodatkowe pytania do Organizatora można kierować na:

e-mail: soar.fundacja@gmail.com

lub telefonicznie +48 665-327-767