Spotkania z młodzieżą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zaprasza na cykl spotkań z młodzieżą pod hasłem „Opowiem Ci o Sprawiedliwych”. Jest to inicjatywa upamiętnienia bohaterstwa Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Myślą przewodnią jest historia Rodziny Ulmów z Markowej, która w 1942 r. mimo ubóstwa i zagrożenia życia przyjęła pod swój dach uciekających przed terrorem niemieckim Żydów z Markowej i Łańcuta, za co 24 marca 1944 r. została rozstrzelana. Ratując życie innych Józef i Wiktoria Ulma wraz z dziećmi: Stasią, Basią, Władziem, Franusiem, Antosiem, Marysią i Dzieckiem Nienarodzonym stracili własne. Inicjatywa w sposób szczególny wpisuje się w wyjątkową okoliczność beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej, 10 września 2023 roku.
W kontekście beatyfikacji istnieje bezapelacyjna potrzeba szerszego propagowania historii i chrześcijańskiej postawy tej polskiej rodziny. Wierzymy, że taka forma przekazywania historycznej wiedzy na trudne i newralgiczne tematy polsko-żydowskie będzie atrakcyjniejsza i łatwiejsza do przyswojenia dla młodych.

Spotkania z młodzieżą pod hasłem „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” to organizacja wydarzenia składającego się z 6 spotkań z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych z terenu województwa podkarpackiego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Program spotkania będzie się składał z trzech elementów tj:

Wystawa „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych” – składająca się z 21 rollupów, która w wersji profesjonalnej została po raz pierwszy przedstawiona na Papieskim Uniwersytecie Urbanianium w Watykanie. Wystawa jest swoistą lekcją historii z życia Rodziny Ulmów z okresu II wojny światowej, przypominając o zbrodniach niemieckich nazistów, o bezwzględnej polityce wobec Polaków i jej skutkach. Zachęca do głębszej refleksji nad życiem człowieka, nad wartościami ratowania ludzkiego życia, nad byciem Sprawiedliwym bez względu na okoliczności, czego wspaniałym przykładem jest choćby Rodzina Ulmów z Markowej.

Prelekcje – program wydarzenia będzie obejmował wystąpienia prelegentów. Będą to:

Ks dr Witold Burda – dyrektor Wydziału ds. Kanonizacyjnych Archidiecezji Przemyskiej, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów,

Siostra Maria Elżbieta Szulikowska – pisarka, felietonistka, autorka opowieści i wierszy o Rodzinie Ulmów, opowie o życiu, śmierci i wydobywaniu z niepamięci historii bohaterskiej Rodziny Sług Bożych,

Mariusz Arkadiusz Pilis – polski reżyser, producent, scenarzysta filmowy, dziennikarz i korespondent wojenny, autor filmów dokumentalnych,

Ks dr hab. Kaziemierz Pek – doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,

dr Mateusz Szpytma – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, jeden z inicjatorów budowy muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, krewny sług bożych z Markowej.

Film„Historia jednej zbrodni” to nowy film dokumentalisty, reżysera i scenografa Mariusza Pilisa opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie.

Terminy oraz godziny zaplanowanych spotkań z młodzieżą:

I spotkanie – 12 września 2023, godz: 9.00-12.00 (rejestracja w systemie RSIO),
II spotkanie – 19 września 2023, godz: 9.00- 12.00 
Uwaga!!! Zmiana terminu na 23 października godz. 9.00 – 12.00 (rejestracja w systemie RSIO), 
III spotkanie – 26 września 2023, godz: 9.00 -12.00 (rejestracja w systemie RSIO),
IV spotkanie – 2 października 2023, godz: 9.00-12.00 (rejestracja w systemie RSIO),
V spotkanie – 10 października 2023, godz: 9.00-12.00 (rejestracja w systemie RSIO),
VI spotkanie – 17 października 2023, godz:9.00-12.00 (rejestracja w systemie RSIO).

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Dodatkowe pytania kierować można na adres e-mail Organizatora: soar.fundacja@gmail.com lub telefonicznie: 665-327-767.

„Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego”